Pehmekaanelised raamatud

Pehmekaanelised raamatud

Pehme kaanega raamatud on enamasti kaalult kergemad ja suurte tiraažide korral on nende valmistamine võrreldes kõvakaaneliste raamatutega soodsam. Seegi formaat pakub põnevaid töötlusi, mille abil tõmbab lisaks raamatu sisule tähelepanu ka selle vorm.

Pehmekaanelise raamatu tugevused on:

 • soodsam hind
 • kerge kaal
 • lakkadega kaaned

Pehmed kaaned – rohkelt võimalusi

Pehmed kaaned sobivad peaaegu iga iseloomuga raamatule. Lisaks ülalmainitud eelistele sobib pehme kaas paremini ka trükistele, mis on väga õhukesed ja mille puhul osutuks kõva kaas ebamõistlikuks. Pehmekaanelise raamatu trükkimine ning köitmine on ka pisut lihtsam ja võtab üldjuhul vähem aega.

Kaane kujundamiseks on palju võimalusi. Vastupidavuse suurendamiseks või lihtsalt efekti tekitamiseks on võimalik kasutada vesilakki, erinevaid laminaate, fooliotrükki, kohtlakki, stantsi.

Köitest

Pehmekaaneline liimköide, pur-köide, pehmekaaneline õmmeldud köide, Otabind ja Šveitsi köide.

 • Võimalikud formaadid: väikseim 75 x 100 mm, suurim 300 x 360 mm (laius x kõrgus). Raamatu paksus 2 kuni 62 mm. Otabindi väikseim laius saab olla 105 mm ja suurim paksus 27 mm.
 • Kasutatavad sisupaberid: katmata 60 kuni 150g/m2, kaetud 70 kuni 170 g/m2.
  Kaanematerjalid: kartong (paksus 230 kuni 280 g/m2), kaetud paber (200 kuni 350 g/m2), katmata eripaberid, erinevad vinüülmaterjalid.
 • Kaaned võivad olla lakkadega ehk sisse pööratud kaanega (väikseim laius 80 mm ja suurim raamatu laius miinus 20 mm.
 • Trükitud kaant saab katta erineva laminaadiga: läikiv, matt, kraapimiskindel matt, sametine, reljeefne.
 • Järeltöötlus: fooliotrükk, UV-kohtlakk, UV-lauslakk, vesilakk, lamineerimine, surutrükk, siiditrükk, stantsimine, kleebis, ümbrispaber, nurkade ümardamine, pakkimine termo- või ajakirjakilesse.

Köitmistehnikad – tavalisest eriliseni

 • Pehmekaaneline liimköide – võimalus kasutada kuumliimi või PUR-liimi. Sobib soodsale paperback’ile, glamuursele perioodikale ja efektsele reklaamtrükisele.
 • Pehmekaaneline õmmeldud köide – peab vastu kauem kui tavaline liimköide. Köite vastupidavus ei sõltu sisupaberist. Sobib ka paksemale (kaetud) paberile trükitud ja intensiivse kasutusega trükisele, nagu näiteks õpikud, käsiraamatud, kataloogid jne.
 • Lakkadega pehmekaaneline õmmeldud köide. Tagasipööratud lakad lisavad tugevust ja annavad info trükkimiseks lisapinda – saab trükkida teavet autori, kirjastuse, teiste samasse sarja kuuluvate raamatute jm kohta.
 • Lahtise seljaga köide – raamatu selg on katmata, mis võimaldab raamatul täielikult avaneda. Puuduvad eraldi kaaned või on need kleebitud esi- ja tagalehe külge.
 • Eriköited, mis on Eestis saadaval ainult TRT-s!

   

  • Otabind – täiesti omanäoline köiteviis, mille puhul ei ole kaas kleebitud selja külge. Tulemuseks raamat, mis avaneb hoopis hõlpsamini.
  • Šveitsi brošüür – raamatuplokk on kinnitatud vaid tagakaane külge, jättes avatud asendis kangaga selja efektselt nähtavale. Eestis saadaval ainult TRT-s!

Mõned head näited

Pehmekaaneline liimköide – võimalus kasutada kuumliimi või PUR-liimi. Sobib soodsale paperback’ile, glamuursele perioodikale ja efektsele reklaamtrükisele.

Pehmekaaneline õmmeldud köide – peab vastu kauem kui tavaline liimköide. Köite vastupidavus ei sõltu sisupaberist. Sobib ka paksemale (kaetud) paberile trükitud ja intensiivse kasutusega trükisele, nagu näiteks õpikud, käsiraamatud, kataloogid jne.

Lakkadega pehmekaaneline õmmeldud köide. Tagasipööratud lakad lisavad tugevust ja annavad info trükkimiseks lisapinda – saab trükkida teavet autori, kirjastuse, teiste samasse sarja kuuluvate raamatute jm kohta.

Lahtise seljaga köide – raamatu selg on katmata, mis võimaldab raamatul täielikult avaneda. Puuduvad eraldi kaaned või on need kleebitud esi- ja tagalehe külge.

Otabind – täiesti omanäoline köiteviis, mille puhul ei ole kaas kleebitud selja külge. Tulemuseks raamat, mis avaneb hoopis hõlpsamini.

Šveitsi brošüür – raamatuplokk on kinnitatud vaid tagakaane külge, jättes avatud asendis kangaga selja efektselt nähtavale. Eestis saadaval ainult TRT-s!

Lugege lähemalt ka kõvakaaneliste raamatute ning muude trükiste kohta.

Millist järeltöötlust TRT pakub?